Regatrace logo

Kokkuvõte: spetsiaalne töötuba registrite loomiseks ja integreerimiseks Euroopa võrgustikku – 5. detsember 2019

Eelmisel nädalal toimus Milanos REGATRACE'i projekti raames järjekorras teine spetsiaalne töötuba, mis tõi kokku ligikaudu 20 biometaani ja biogaasi tootmisega seotud osalejat erasektorist ning 20 projektipartnerit. Töötuba algas REGATRACE'i projekti lühitutvustusega, millele järgnes kokkuvõtlik ülevaade Saksamaa biogaasi registrist ning seejärel ülevaade riikidest, kus vastav register on juba olemas (Austria, Prantsusmaa, Soome ja Šveits), ning riikidest, kus on plaanis selline register kasutusele võtta (Belgia, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Poola, Rumeenia). Samuti kirjeldati Eesti biometaani registri raamtingimusi ja funktsioone.

Ühtlasi esitleti taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasiga seotud strateegiaid Itaalias. Itaalia õigusraamistikus kaalutakse stimuleerimiskava, et soodustada biometaani kasutamist transpordisektoris (kuni 1,1 miljardit m3 aastas 2022. aastaks) ning anda roheline tuli biometaani kasutamiseks kõikides teistes sektorites. Peale selle kaalub integreeritud riiklik energia- ja kliimakava kasvuhoonegaaside vähendamist 46 miljoni tonni CO2 ekv võrra (võrreldes 2005. aastaga) ning 2030. aastaks taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasi osakaalu viimist 21,6%-ni. Itaalia valitsus soovib laiendada biometaani kasutust merendussektorisse ning tahab biometaani abil vähendada elektri-, jahutus- ja küttesektori CO2 heitkogust. Ühtlasi peetakse biometaani heaks kandidaadiks tööstussektori arendamisel, eriti kõrgtemperatuuriliste protsesside puhul. Viimase asjana koostab ja hindab Itaalia stsenaariume, kus vesinik mängib tähtsat osa esmajoones just tööstustranspordi ja kodumajapidamiste elektrivarustuses.

ERGaR (Euroopa taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasi register) esitles eesmärki luua sõltumatu, läbipaistev ja usaldusväärne dokumentatsiooni süsteem taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasi piiriüleseks transpordiks ning Euroopa maagaasi võrgustikku lisatud taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasi massibilansiks. Selle eesmärgi saavutamiseks töötab ERGaR välja elektroonilist keskust, mis alustab tööd 2020. aasta esimeses kvartalis ning võimaldab biometaani sertifikaatide standardset edastamist Euroopas (massibilanss ja GO-kava). Peale selle tutvustas AiB oma ideed rakendada EECSi (Euroopa energiasertifikaatide süsteem) eeskirju taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasile, rõhutades standardite kasutamise tähtsust ning tuues võrdlusena välja, kuidas AIB Hubi kasutatakse taastuvallikatest toodetud elektri sertifikaatide vahetamiseks. Viimase asjana esitles AGCS Euroopa biometaani päritolutunnistuste ideed ning suuniseid taastuvatest energiaallikatest toodetud gaasi riikliku registri asutamiseks. Vastavad suunised kuuluvad REGATRACE'i kolmandasse tööpaketti ning käsitlevad sidusrühmade analüüsi juhtandmebaasi loomiseks ning IT-näidissüsteemide väljatöötamiseks (Austria eeskujul) projekti sihtriikides. Selleks pakub REGATRACE sihtriikidele tuge, juhiseid ja koolitusi.

Lisateabe saamiseks:

Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena)
Saksamaa Energiaamet
Milenko Matosic

E-posti aadress:   info@dena.de; www.dena.de/en 

Projekti rahastas toetuslepingu nr 857796 alusel Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programm „Horisont 2020“.